Музейная комната Виктора Христофоровича Головко

У сувязі з неспрыяльнымі эпідэміялагічгымі абставінамі

наведванне музейнага пакоя прапынена .

Віктар Хрыстафоравіч ГАЛАЎКО (1960 – 1987)

Бартавы авіяцыйны тэхнік, старшы лейтэнант. Нарадзіўся 6 лістапада 1960 года ў горадзе Бяроза Брэсцкай вобласці. Беларус. У 1977 годзе закончыў Бярозаўскую сярэднюю школу № 1. Працаваў слесарам вытворчага металаб’яднання горада Бярозы.

1 жніўня 1979 года залічаны курсантам Кіраўскага ваенна-тэхнічнага вучылішча. У ліпені 1982 года, пасля заканчэння вучылішча, накіраваны для праходжання службы ў 330-ы асобны верталётны полк Групы савецкіх войск у Германіі. У чэрвені 1987 года адкамандзіраваны ў Забайкальскі ваенны округ. Затым 30 верасня 1987 года быў накіраваны ў Афганістан. Службу праходзіў у вайскавой часці (палявая пошта 97978) на пасадзе бартавога авіяцыйнага тэхніка Мі-8.

Старшы лейтэнант В.Х Галаўко загінуў 23 снежня 1987 года ў час выканання баявога палёта ў раёне ваенных падзей. Яго верталёт быў збіты ворагам каля населенага пункта Гардэз.

Пахаваны Вiктар Хрыстафоравiч ў горадзе Бяроза Брэсцкай вобласці.

За мужнасць і гераізм пасмяротна ўзнагароджаны ордэнам Чырвонай зоркі і медалём “Воіну-інтэрнацыяналісту ад удзячнага афганскага народа”.

• Виктор головко в раннем детстве.
  • Вите Головко 10 лет.
  • Семья Виктора Христофоровича Головко. Сидят Зинаида Николаевна и Христофор Фёдорович. Стоят Валентина Христофоровна и Виктор Христофорович.
  • Праздник "Букваря".  Витя Головко первый слева.
  • 1972 год. Экскурсия в Брестскую Крепость. Виктор пятый в первом ряду справа.
  • 8 "Б" класс. Виктор шестой слева в третьем ряду.
  • Виктор увлекался спортом и в школе, и в училище. Имел первый спортивный разряд по бегу с барьерами.
  • Фотография из выпускного альбома.
  • Виктор Головко - курсант 2 курса КВАТУ.
  • 12 классное отделение на теоретических занятиях.За первой партой в центре Виктор Христофорович Головко.
  • Выпускная фотография 12 классного отделения 1 роты 1 батальона КВАТУ. Виктор Головко первый слева во втором ряду.
  • Старший лейтенант Виктор Христофорович Головко.
  • Открытие мемориальной доски на фасаде школы
  • Занятия в музейной комнате В.Х. Головко.

Наведаць музейны пакой Віктара Хрыстафоравіча Галаўко магчыма па цотных суботах з 10.00 па 12.00. Колькасць наведвальнікаў не павінна перавышаць 24 асоб.

Кантактны тэлефон - +375-16-43-2-74-66